Początek lat pięćdziesiątych. Antonia Dziwisz, jeździ z zespołem po kraju, dając występy przed robotniczą i wiejską publicznością. Podczas jednego z wieczorów, krótko po kłótni z mężem, Konstantym, Tonia zostaje upita w restauracji przez dwóch mężczyzn, a następnie przewieziona do więzienia.
Zaczyna się długotrwałe, beznadziejne przesłuchanie Toni. Żądają od niej zeznań obciążających majora Olchę, kolegę z zespołu. Major "Kąpielowy" oznajmia, że Olcha jest oskarżony o zdradę ojczyzny i szpiegostwo, próbuje biciem i torturami zmusić Tonię do podpisania zeznań obciążających majora Olchę. Dziewczyna nie poddaje się...
B↴
Inne tytuły: "Interrogation", "Interrogación", "Forhøret", "El interrogatorio", "Kuulustelu", "L'interrogatoire", "Kihallgatás", "Verhör einer Frau", «Разпит», «Допрос»,
Produkcja: 1982
Premiera: 13 grudzień 1989
Reżyseria:
Muzyka:
konsultacja muzyczna
Obsada:
Antonina Dziwisz
Tadeusz Morawski
major "Kąpielowy"
Witkowska
Mira Szajnert
chłopka Honorata
Konstanty, mąż Antoniny
ubek "Czesiek" aresztujący Antoninę
strażnik
ubek aresztujący Antoninę
-
oficer na imieninach
ubek udający zastrzelonego
więźniarka, "starsza" celi
-
Kazimierz Olcha
kierowniczka domu dziecka
oficer na imieninach
strażniczka
-
-
ubek przyjmujący Antoninę do więzienia
strażnik "wykonujący" wyrok śmierci na Antoninie; nie występuje w napisach
członkini zespołu muzycznego; nie występuje w napisach
major UB; nie występuje w napisach
kobieta w szpitalu więziennym; nie występuje w napisach
aktor; nie występuje w napisach
mężczyzna w lokalu - miejscu zaresztowania Antoniny; nie występuje w napisach
i inni.
Notatki:
Jest to najsłynniejszy polski „półkownik” i zarazem chyba jedyny film wyprodukowanych w czasach PRL, który został zabroniony przez cenzurę Związku Sowieckiego jeszcze przed cenzurą komunistów polskich tuż po ukończeniu jego produkcji.
Wyprodukowanie tego filmu było powodem likwidacji Zespołu Filmowego X. Najważniejszą i nieoficjalną przyczyną rozwiązania studia było oszukanie cenzorów PRL gdyż pomimo, że ukończony film był zgodny z zatwierdzonym przez cenzurę scenariuszem, to jednak sposób w jaki został on zrealizowany przez Ryszarda Bugajskiego nadał jego dziełu o wiele bardziej drastyczny charakter niż wynikałoby to ze scenariusza, a sam film został nazwany przez komunistyczne władze PRL „najbardziej antykomunisteczym filmem w historii PRL”. Szykanowany z tego powodu przez władze reżyser w rok później wyemigrował z PRL.
Pomimo, że film doczekał się premiery dopiero 7 lat później (w ostatnich dniach istnienia PRL, w kolejną rocznicę puczu junty Jaruzelskiego i wprowadzenia stanu wojennego w PRL), film był znany społeczeństwu już od początku lat 80., gdyż w całej Polsce krążyły jego nielegalne kopie na kasetach wideo.
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
ENGLISH
"Interrogation"
An ordinary, apolitical woman refuses to cooperate with the abusive system and its officials, who are trying to force her to incriminate a former incidental lover, now an accused political prisoner. It was directed by Ryszard Bugajski. Due to its anti-communist themes, the Polish communist government banned the film from public viewing for over seven years, until the 1989 dissolution of the Eastern Bloc allowed it to see the light of day.The film had its first theatrical release in December 1989 in Poland and was entered into the 1990 Cannes Film Festival, where Krystyna Janda won the award for Best Actress and the film itself was nominated for the Palme d'Or.
Despite the film's controversial initial reception and subsequent banning, it garnered a cult fanbase through the circulation of illegally taped VHS copies, which director Ryszard Bugajski secretly helped to leak out to the general public
Directed by: Ryszard Bugajski
Starring: see complete cast listing in Polish section "Obsada" (above)
IMDb (English)
Wikipedia (English)
POL.04.170528
ENG.02.170528
(POL) polski, (ENG) English subtitles,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz