Fred z pewną trudnością przystosowuje się do nowych warunków pracy. Po pierwszych potknięciach wpada jednak na właściwy trop - w małomiasteczkowym hotelu gotuje gwieździe entuzjastyczne powitanie. Prawda o "nieustającym" powodzeniu Gertrudy szybko ujawnia się - na pierwszy spektakl przychodzi garstka widzów.
Gdy spektakl się kończy, cały zespół ciasnym kręgiem otacza swoją gwiazdę i oklaskując długotrwale jej występ stara się stworzyć wrażenie kolejnego odniesionego przez nią sukcesu. Po odprowadzeniu Gertrudy do jej apartamentu aktorzy spotykają się w hotelowej restauracji.
W recepcji Fred spotyka swojego kolegę z branży. Ten - znając stosunki Freda - pokazuje mu duet striptizerek i, w zamian za umożliwienie dziewczętom występów w stolicy, oferuje mu swoją pomoc w zorganizowaniu przynoszącego zyski tournee Gertrudy i jej trupy. Początkowo Fred odmawia, ale naciskany przez rozgoryczonych aktorów, którzy zarzucają mu nieudolność w zorganizowaniu widowni, przystaje na propozycję kolegi.
Dzień następny jest dniem imienin Gertrudy. Zaopatrzony w paczuszkę ciastek Gustawek mija w drzwiach hotelu Freda. Impresario z kolegą odwiedzają kasę teatru, gdzie spotykają kolporterów zwracających bloczki z pozostałymi biletami. W rozmowie ze wspólnikiem Fred wskazuje na krytyczny stan zdrowia Gertrudy - wieczorny spektakl może nie dotrwać do końca. Kolega nadmienia, że wraz z tym przedstawieniem może zakończyć się wielki etap sceny narodowej. Reklama skutkuje - niechętni dotąd kolporterzy wręcz wydzierają sobie bloczki z biletami.
Zgromadzeni w apartamencie Gertrudy członkowie zespołu niepokoją się nieobecnością Freda. Stwierdziwszy w jego pokoju brak rzeczy osobistych, nabierają przekonania, że zrejterował. Odzywają się skrywane animozje i lęk przed niepewną przyszłością. Kłopotliwą sytuację przerywa pojawienie się impreseria z naręczem róż... Stara gwiazda niespodziewanie postanawia wycofać się z dalszych występów, chce niezwłocznie zakończyć karierę sceniczną. Na to oświadczenie Fred wybiega z hotelu, by po chwili wrócić z pustym bloczkiem po sprzedanych biletach. Ten argument przywraca Gertrudzie wiarę w swe siły, czuje się znów potrzebna, oczekiwana przez wielbicieli. Nie ukrywa też przed Fredem, który zyskał jej zaufanie, co myśli o - nieszczerych wobec niej i zawistnych, choć żyjących jej kosztem - kolegach.
W restauracji, w obecności kasjerki z teatru i kolegi, Fred ustala z Gustawkiem wysokość swego procentu od honorariów. Stary aktor, oburzony rozmiarami żądanego przezeń haraczu, opuszcza lokal. Wkrótce jednak, zrozumiawszy swoją sytuację, skruszony dołącza do towarzystwa oblewającego szampanem sukces.
Podział honorariów budzi wśród aktorów coraz silniejsze emocje. Pola postanawia rozmówić się w tej sprawie z Fredem. Do pokoju impresaria schodzą się także pozostali członkowie zespołu. Na ich oczach Fred telefonicznie ustala trasę tournee, która będzie jednocześnie powrotem Gertrudy na największe sceny kraju. Z fragmentów wypowiedzi Pola domyśla się, jakim sposobem Fredowi udało się sprzedać komplet miejsc na widowni. Idzie do Gertrudy, a gdy stara aktorka doprowadza ją do irytacji, wyjawia jej całą prawdę.
Wieczorny spektakl, mimo chwilowych niedyspozycji zmęczonej występem Gertrudy, kończy się ogromnym sukcesem. Rozentuzjazmowana publiczność odśpiewuje na cześć artystki "dwieście lat"!
W drodze do Kalisza, pierwszego etapu nowego tournee trupy, Fred, nie usłyszawszy odpowiedzi Gertrudy na jego pytanie, zatrzymuje samochód. Cała ekipa bezradnie pochyla się nad twarzą zmarłej aktorki...
B↴
Inne tytuły: "The Applause Getter", "The Claqueur",
Produkcja: 1982
Premiera: 17 październik 1983
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
Gertruda
Fred
Gustawek
Bobojajne
właściciel małpy Krystynki
Pola
Jerzyk, mąż Poli
pani Miodek, kasjerka w teatrze
dziennikarka zagraniczna
striptizerka w lokalu
sąsiadka Poli i Jerzyka w hotelu
dziewczyna stawiająca stopy do środka
pani Marysia, opiekunka Gertrudy
Gadułka
"niemowa", striptizer w lokalu
kelner w lokalu
sąsiad Poli i Jerzyka w lokalu
tłumacz dziennikarki
wokalista w lokalu
kolporter biletów na spektakl Gertrudy
kolporter biletów na spektakl Gertrudy
gość hotelowy; nie występuje w napisach
kobieta przy kasie teatru; nie występuje w czołówce
mężczyzna przy kasie teatru; nie występuje w czołówce
pan Kazio, boy w hotelu "Sudety"
bramkarz; nie występuje w napisach
i inni
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
02.190525
(POL) polski,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz